مجله اینترنتی لولاک

چطوری یه خرگوش خوشحال داشته باشیم؟

خرگوش دوشنبه، ۱۷ شهریور ۱۳۹۹

 

خرگوش‌ها حیوون خونگی‌های محبوبی هستن. اگر نگهداری ازشونو بلد باشین کارتون راحته. 

نگهداری از خرگوشا تا وقتی حواستون باشه که اونا خرگوشن کار ساده ایه. بعضی از مردم فکر میکنن خرگوش‌ها، گربه‌های گیاهخوارن! ولی حقیقت اینه که اونا حیوونای متفاوت با نیازهای متفاوتن. برای مثال باید حتما علوفه بخورن تا دندون‌هاشون سابیده بشه. خرگوش‌‌ها هم مانند سگ و گربه‌ها رنگ، سایز‌ و شکل‌های مختلفی دارن. نژاد کوتوله فقط دو کیلو وزن داره و اندازه نژاد فلمیش جاینت از گربه‌ها و از خیلی نژادهای سگ‌ها هم بزرگ‌تره. خرگوش‌ها حیوانات ترسو و آرومی هستن و اگر بچه‌کوچیک توی خونه دارین موقع تنها گذاشتنش با خرگوشتون خیلی مراقب باشین چون خرگوشا به راحتی آسیب می‌بینن. اگر آسیب ببینن یا بترسن برای دفاع از خودشون گاز میگیرن و چنگ میزنن.

عقیم کردن خرگوش‌ها واجبه و علتش تنها جلوگیری از بچه‌دار شدنشون نیست. خرگوشا به شدت به سرطان‌های دستگاه تولید مثلی حساسن. با عقیم کردن خرگوشتون از ابتلا به خیلی از بیماری‌ها جلوگیری میکنین.

 

 

خونه خرگوشا چجوری باید باشه؟

اولش این مژده رو بهتون بدم که خرگوشا میتونن گروهی زندگی کنن ولی بهتره نرها رو باهم یه‌جا نگهداری نکنین.

جایگاه نگهداری:

خرگوش‌ها رو میتونین به دو شکل نگهداری کنین.

فضای باز: بهترین روش نگهداری از خرگوشاست و این مزیت رو داره که ویتامین دی مورد نیاز بدنشون زیر آفتاب ساخته میشه. اگر خونتون بالکن داره برای نگهداری خرگوش‌هاتون مناسبه. کافیه قسمتی از بالکن رو فنس کشی کنین و کف اونو با کاه و کلش بپوشونین. جایگاهش باید به قدری بزرگ باشه که بتونه سه تا چهار پرش انجام بده(حدود دو متر). وقتی جایگاه خرگوشتون توی فضای باز قرار داره حتما باید اتاقکی تاریک و سقف‌دار برای استراحتش قرار بدین و قسمتی از جایگاه هم حتما دارای سقف باشه.

فضای داخل خانه: اگر فکر می‌کنین میتونین خرگوشتون رو توی خونه ول کنین سخت در اشتباهین. لولاک به شدت تاکید داره که حتی اگر خرگوشتون داخل خونس باید در قفس نگهداری بشه. ابعاد قفس برای یک خرگوش باید حداقل 50*60 با ارتفاع 45 تا 90 (بسته به اندازه نژاد) باشه و در روز 3-4 ساعت برای فعالیت از قفس بیرون بیاد.

بستر جوندگان و خرگوش ها

 کف قفس ترجیحا با کاه و کُلش و اگر نشد با پوشال کاغذی پوشیده بشه. حتی اگه خرگوشتون دوست داشت میتونه کاه و کُلش کف قفسشو بجوه. برای تمیز موندن قفسش میتونین جایی از قفس رو که معمولا دستشویی میکنه، خاک گربه بریزین و روش رو با کٌلش بپوشونین و خاک اون قسمت رو هر روز تعویض کنین.

اسباب بازی:

میشه اکثر اسباب‌ بازی‌هایی که برای پرندگان و گربه ساخته شده رو برای خرگوش‌ها هم استفاده کرد. فقط به خاطر داشته باشین که خرگوش‌ها هرچی دم دستشون باشه میجوند پس اسباب بازی‌هایی که براشون در نظر میگیرین از مواد طبیعی و بی‌خطر ساخته شده باشن. بعضی از خرگوشا توپ بازی و قل دادنش رو دوست دارن.

ظرف آب و غذا:

ظرف آب و غذا جزو وسایل ضروری داخل قفسه. اگر خرگوشتون بیرون از خونس و جایگاهش بزرگه میتونین از ظرف‌های معمولی استفاده کنین ولی در قفس‌های کوچک‌تر و داخل خونه بهتره ظرف آب جونده به جایی وصل بشه تا نریزه. خیس بودن کف قفس در طولانی مدت میتونه مشکلاتی رو برای خرگوشتون به وجود بیاره.

 علوفه و سبزیجاتی که میخواین براش بزارین رو در ظرف مخصوصی بریزین و کف قفس پخش نکنین.

 

ورزش

خرگوشا معمولا با جست و خیز کردن داخل قفس فعالیت روزانه لازمشون رو انجام میدن. اگر میخواین بهشون اجازه بدین چند ساعتی هم توی خونه فضولی کنن باید قبلش حتما مطمئن بشین خطری تهدیدشون نمی‌کنه. لولاک بهتون هشدار میده که اگر میخواین به خرگوشتون اجازه بدین حتی برای چند دقیقه توی خونه بگرده، قبلش سیم‌های برق، وسایل چوبی و تیز و ... رو از دسترسش خارج کنین تا با جویدنشون خودش رو در خطر نندازن.

چی بدیم بخورن؟

  1. علوفه یونجه ، کاه و کلش: باید همیشه در دسترسشون باشه و هرچقدر که میخوان بخورن! چمنی که زیر آفتاب براش خشک کردین جزو موارد ایده‌آله.
  2. سبزیجات تازه : اونایی که برگ تیره دارن (مثل جعفری، برگ چغندر، کاسنی فرنگی، کلم پیچ، هویج، چغندر و برگ شلغم) روزانه یک لیوان
  3. پلت‌های مخصوص خرگوش : حتما پروتئینشون باید پایین باشه (کمتر از 18 درصد) و فیبر بالا (18-22 درصد). روزانه ¼ لیوان برای یه خرگوش 2.5 کیلویی.
  4. آب تازه باید همیشه در دسترس خرگوشا باشه و خیلی خیلی مهمه (مخصوصا خرگوشایی که خارج از خونه نگهداری میشن) از ریختن ویتامین ها داخل آب خرگوش خودداری کنین چون باعث عوض شدن طعم آب میشه و خرگوش دیگه آب نمیخوره.

خوشگل و تمیز موندن

در اینکه خرگوش‌ها موجودات بسیار تمیزی هستن شکی نیست. اونا هرروز ساعت‌ها خودشونو تمیز میکنن و حتی وسواس هم به خرج میدن. ولی اگه شما تو نظافت کمکشون نکنین اونقدر مو میخورن که مریض میشن. برای همین هفته‌ای چند بار برس بزنینشون. مخصوصا وقتایی که دارن پوشششونو عوض میکنن (ریزش موی فصلی).

خرگوش‌ها برخلاف گربه‌ها نمیتونن استفراغ کنن و گلوله مو بالا بیارن. برای همین اگر گلوله مو در معدشون جمع بشه، دیگه غذا نمیخورن و ضعیف میشن و حتی ممکنه باعث مرگشون بشه. یکی از مزایای خوردن علوفه اینه که از جمع شدن گلوله مو پیشگیری میکنه ولی حتی اگر خرگوشتون زیاد علوفه میخوره، برس زدنو فراموش نکنین.

اطرفشون چی باشه ،چی نباشه؟

محیط زندگی خرگوش‌ها باید ساکت و خلوت باشه و حیوانات شکارچی اطرافشون رفت و آمد نکنن. پس اگر سگ یا گربه دارین نباید اجازه بدین توی اتاقی که خرگوشتون هست، رفت و آمد کنن.

حالا چیکار کنیم؟

اگر شرایط و هزینه‌های نگهداری  از خرگوش رو خوندین و باهاشون مشکلی ندارین، اول یه قفس خوشگل و جادار و غذا و بستر مناسب براش تهیه کنین. سپس یه دامپزشک که در زمینه جوندگان مهارت داره پیدا کنین.


ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
کد امنیتی

مشاهده دیدگاه های بیشتر